Studenci kierunku Logistyka uczestnikami projektu Top Young 100

Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki przy współudziale przedsiębiorstw i uczelni uruchomiło pierwszą edycję prestiżowego projektu Top Young 100.  Projekt Top Young 100 to wydarzenie, którego uczestnicy przez cały rok mają szansę zdobywać praktyczne doświadczenie z zakresu logistyki i obszarów pokrewnych. Uczestnicy programu stają przed szansą zaprezentowania swojej wiedzy w rozwiązywaniu realnych problemów biznesowych oraz rozwijają kompetencje poprzez współpracę z osobistym mentorem – menedżerem z branży TSL. Studenci są przypisani do swoich mentorów na podstawie zainteresowań, jak również celów, które chcieliby osiągnąć w przyszłości. Oprócz rozwijania „twardych” kompetencji logistycznych studenci mają też okazję na rozwinięcie umiejętności „miękkich” – poprzez pracę w zespole i różne aktywności. Firmy, które biorą udział w projekcie proponują również studentom staże i praktyki. Partnerami biznesowymi projektu jest kilkanaście firm tj.: Simens, Fiege, ABC Data, PEKAES, DSV, DHL Supply Chain, PKP SA, SKK, Procter&Gamble, Coco Cola Hellenic itd.

Po dwóch etapach rekrutacji do projektu zakwalifikowało się ok. 80 studentów z 19 uczelni z całej Polski. Wśród tej grupy jest 5 studentów kierunku logistyka Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie, są to:

  • Karolina Wilczyńska,
  • Justyna Kędziora,
  • Edyta Workowska,
  • Agata Łomanowska,
  • Marcin Rozner.

Opiekunem merytorycznym grupy jest Dr Joanna Baran.

Konferencja inaugurująca pierwszą edycję programu odbyła się w dniu 12 kwietnia 2018 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W trakcie programu Top Young studenci wezmą udział w kolejnych wydarzeniach tj.:

  • warsztaty prowadzone przez praktyków z branży,
  • projekty wynikające z rzeczywistych wyzwań biznesowych, pod okiem opiekunów naukowych i we współpracy z przedstawicielami przedsiębiorstw,
  • proces mentoringu, przy udziale praktyka z wieloletnim doświadczeniem,
  • merytoryczne konkursy na najlepsze projekty.

Pracownicy Katedry Logistyki Mistrzami Edukacji

Plebiscyt „Mistrzowie Edukacji SGGW” jest co roku organizowany przez Komisję ds. Dydaktyki Rady Uczelnianej Samorządu Studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.  Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie studenci zgłaszają spośród nauczycieli akademickich Kandydatów w czterech kategoriach: Mistrz Nauczania, Kół Naukowych, Motywacji oraz Oryginalności. Oprócz tego, zgłasza się kandydatów  w kategorii Mistrz Wydziału. Drugi etap (głosowanie) odbywa się w eHMS. 

Pracownicy Katedry Logistyki zdobyli następujące wyróżnienia:

  • 2013 r. Mistrz Edukacji w kategorii Mistrz Motywacji – Dr Joanna Baran
  • 2015 r. Wyróżnienie dla Mistrza Kół Naukowych – Dr Aleksandra Górecka
  • 2015 r. Wyróżnienie dla Wydziałowego Mistrza Edukacji – Dr Joanna Baran
  • 2016 r. Dyplom dla Mistrza Kół Naukowych – Dr Aleksandra Górecka
  • 2016 r. Mistrz Wydziału – Dr Aleksandra Górecka

Konferencja Naukowa
„Handel we współczesnej gospodarce IV”
Poznań, 4-5 czerwca 2018

Cykliczna, bo już czwarta, konferencja została zorganizowana przez dwie Katedry Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: Handlu i Marketingu oraz Logistyki i Transportu.  Wydarzenie zebrało uczestników ze wszystkich znaczących ośrodków naukowych w kraju, badających następujące zagadnienia:

  • Innowacje w przedsiębiorstwach handlowych i logistycznych
  • Formaty handlu: e-commerce, m-commerce, f-commerce, omnichanneling, e-logistyka
  • Internacjonalizacja przedsiębiorstw handlowych i logistycznych
  • Obsługa klienta w handlu i logistyce
  • Zachowania nabywców w handlu, customer experience
  • Metodyka badań zachowań nabywców
  • Metodyka badań działalności logistycznej
  • Badania neuromarketingowe
  • Strategie przedsiębiorstw handlowych i logistycznych
  • Formy koncentracji handlu, centra handlowe

Katedrę Logistyki SGGW w Warszawie reprezentował dr Konrad Michalski, który w sesji tematycznej  zatytułowanej „Spojrzenie praktyczne na działalność logistyczną” zaprezentował referat pt. „Organizacyjno – zarządcze determinanty obsługi logistycznej e-commerce. Przykład operatora pocztowego.”. Artykuł dra Michalskiego został skierowany do recenzji w czasopiśmie naukowym „Handel Wewnętrzny”.


Konferencja Naukowa
„Zarządzanie w XXI wieku. Społeczne i ekonomiczne aspekty zarządzania w organizacjach przyszłości”
Józefów, 23 maja 2018

Katedra Logistyki SGGW w Warszawie wraz z Wyższą Szkołą Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide de Gasperi w Józefowie i Akademią Finansów i Biznesu VISTULA w Warszawie, współorganizowała konferencję, która koncentrowała się na aktualnych zagadnieniach dotyczących sfery szeroko pojętego zarządzania, w tym logistycznego.

Zarządzanie jest bowiem kierunkiem, który nakłada odpowiedzialność i wymaga kreowania oraz promowania człowieka w organizacji jako najwyższej wartości. Zmiany w otoczeniu organizacji, zarówno w Polsce, jak i świecie, są niezwykle dynamiczne, a zatem wymuszają notoryczny rozwój, który nie opiera się na schematach. W związku z tym należy wciąż zadawać pytania typu: czego uczyć w dziedzinie zarządzania?, jak będą wyglądały organizacje przyszłości?, jakich pracowników będą potrzebowały organizacje inteligentne? Koniecznym jest również udzielenie odpowiedzi na temat wzajemnych powiązań w rozwijaniu struktur w organizacjach przyszłości.

Katedra Logistyki była silnie reprezentowana na konferencji, wszyscy uczestnicy wygłosili swoje referaty:

  • Bogdan Klepacki: „Agrobiznes i agrologistyka – pojęcie i specyfika” – obrady plenarne – wykład otwierający,

w sesji plenarnej, w panelu I: Znaczenie organizacji we współczesnym zarządzaniu:

  • dr Marcin Wysokiński, mgr Arkadiusz Gromada: „Systemowe zarządzanie energią jako przykład zrównoważonego rozwoju”,

w sesji plenarnej, w panelu II: Kapitał intelektualny jako potencjalny czynnik konkurencyjności:

  • dr hab. inż., prof. SGGW Elżbieta Szymańska: „Zarządzanie łańcuchami dostaw w agrobiznesie”,
  • dr Joanna Baran: „Zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwach agrobiznu”,
  • mgr Magdalena Golonko, dr Aleksandra Górecka, dr hab. Tomasz Rokicki: „Potrzeby transportowe sektora agrobiznesu w Polsce”,
  • dr Konrad Michalski: „W poszukiwaniu wartości we współczesnym zarządzaniu”.

Artykuły Przedstawicieli Katedry Logistyki zostały skierowane do recenzji w czasopiśmie naukowym „Journal of Modern Science”.


II Konferencja Naukowa
„Sukcesy i wyzwania w naukach zarządzania. Od tradycji do nowoczesności –
Współczesne kontynuacje dorobku Edwina Hauswalda
Dąbrowa Górnicza, 8-9 marca 2018

Konferencja została zorganizowana została przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, tamtejszy oddział TNOiK i Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej. W tym roku, konferencja była poświęcona dorobkowi Edwina Hauswalda (1868-1942), polskiemu inżynierowi, profesorowi Politechniki Lwowskiej, wybitnemu specjaliście w zakresie organizacji i zarządzania.

Program konferencji podzielony był na bloki tematyczne poświęcone rozwojowi, technologii, produkcyjności i produktywizmowi oraz implikacjom idei Hauswalda w działalności pozawytwórczej (szkoła, urząd, biuro).

Dorobek Patrona konferencji – mimo że ponad stuletni – jest wciąż aktualny, gdy popatrzy się na najważniejsze zagadnienia jakie podjął prof. Hauswald:

  • organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem,
  • systemy wynagrodzeń,
  • metody i sposoby organizowania,
  • kształcenie techniczno-ekonomiczne,
  • koszty wytwarzania.

Dorobek Patrona konferencji jest też niezwykle uniwersalny, gdyż znajduje zastosowanie właściwie w każdym obszarze działalności ludzkiej. Jedną z nich jest zarządzanie przepływami logistycznymi. W konferencji uczestniczył dr Konrad Michalski, którego zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień szeroko rozumianej organizacji i zarządzania operatorów logistycznych. Artykuł dra Michalskiego  i mgr. Moniki Łach, tegorocznej Absolwentki studiów logistycznych w SGGW, podejmujący problematykę władzy menedżera w łańcuchu dostaw operatora logistycznego, został skierowany do recenzji w czasopiśmie naukowym „Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa”.

 


19th International Scientific Conference ECONOMIC SCIENCE FOR RURAL DEVELOPMENT 2018, 9-11 May 2018, Jelgava, Latvia

W dniach 9 – 11 maja w Latvia University of Life Sciences and Technologies w Jelgavie na Łotwie odbył się 19 Doroczny Międzynarodowy Kongres Naukowy pt. Economic Science for Rural Development. Na Kongresie prof. dr hab. inz. Bogdan Klepacki wygłosił referat pt. Directions of Development and the Role of Logistics in polish Economy. Referat nt.: Scale Efficiency of Farms with Different Systems of Rearing Pigs przesłała dr. hab. Elżbieta Szymańska, prof. SGGW.

Postery przedstawili:

  • dr Joanna Baran: Multicipal Waste Management in Rural Areas in Poland,
  • dr hab. Tomasz Rokicki, dr Marcin Ratajczak: Segmentation of the UE Countries in Terms of Sheep Production,
  • dr Marcim Wysokiński, Paulina Trebska, Arkadiusz Gromada: Use of Energy in Polish Agriculture.

Prof. dr hab. Bogdan Klepacki wspólnie z JM Rektor Uniwersytetu w Jelgavie Iriną Pilvere, prof. dr hab. Jarosławem Gołębiewskim, Dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW i prof. dr hab. Antonim Mickiewiczem z UTP w Szczecinie

Prof. dr hab. Bogdan Klepacki podczas referatu

Prof. dr hab. Bogdan Klepacki na dziedzińcu Uniwersytetu w Jelgavie

 


III Konferencja Naukowa
„W kierunku zarządzania procesowego organizacją
– trendy i wyzwania” 
Szczecin, 11 maja 2018

W dniu 11 maja br. miała miejsce e-konferencja naukowa „W kierunku zarządzania procesowego organizacją – trendy i wyzwania”, organizowana przez Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.

Na program konferencji składały się następujące elementy:

  • Sesja 1: Doskonalenie jakości procesów biznesowych, gdzie podjęte wątki dotyczyły m.in. zagadnień architektury korporacyjnej, zarządzania jakością i zarządzania przez jakość.
  • Sesja 2: Technologie informatyczne na usługach zarządzania procesowego, w ramach której prezentowano problematykę elektronizacji gospodarki i biznesu, a także wsparcia informatycznego procesów biznesowych, w tym logistyki.
  • Sesja 3: Modelowanie procesów biznesowych, dotycząca różnych języków opisu i modelowania procesów jak BPMN, czy UML oraz możliwości ich aplikacji do różnych celów.
  • Sesja 4: Zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie – wybrane zagadnienia, gdzie znaleźć można było odniesienie zarówno do problematyki zarządczej, produkcyjnej, a nawet z obszaru HR w kontekście diagnozy osobowości personelu przedsiębiorstwa.

Reprezentujący Katedrę Logistyki dr Konrad Michalski referował w sesji tematycznej nr 2 artykuł pt. „Koncepcja wsparcia informatycznego procesu planowania logistyki operatora pocztowego”. Referat spotkał się z zainteresowaniem uczestników konferencji – autor otrzymał 8 pytań. Postawione pytania i udzielone odpowiedzi dotyczyły postulowanej koncepcji, m.in. barier wdrażania i spodziewanych oszczędności z tytułu redukcji kosztów logistyki oraz innych korzyści z implementacji proponowanego rozwiązania. Pytania odnosiły się również do bardziej ogólnych kwestii dotyczących pozycji polskiego operatora narodowego (Poczty Polskiej) na rynku TSL w Polsce, np. w kontekście wzrostu skali działania podmiotów e-commerce oraz założeń obecnej strategii i miejsca logistyki w całym systemie analizowanego przedsiębiorstwa. Artykuł dr. Michalskiego został skierowany do recenzji w czasopiśmie naukowym „Marketing i Rynek”.


Spotkanie z przedstawicielami uczelni zagranicznych 

W dniach 5-6 kwietnia 2018 r na Wydziale Nauk Ekonomicznych przebywali goście z europejskich uczelni logistycznych: Profesor Bojan Rosi – Dziekan i Profesor Tomaž Kramberger – Prodziekan Wydziału Logistyki Uniwersytetu w Mariborze (Słowenia) oraz Dr Thomas Zink – Kierownik Studiów Deutsche Außenhandels- und Verkehrs-Akademie (DAV) w Bremie (Niemcy).

Wizyta miała na celu podjęcie współpracy oraz rozpoznanie możliwości włączenia Wydziału Nauk Ekonomicznych do zespołu uczelni zaangażowanych w organizację ”International Students’ Symposium in Logistics and International Business”. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w 2010 roku, w 2012 – na WNE, SGGW w Warszawie. W roku 2018 konferencja odbędzie się w Izmirze (Turcja).

Po wspólnych rozmowach zgodnie uznano, że coroczne, wspólne spotkania studentów z Europy pozwalają na efektywne rozmowy, wymianę poglądów, przekazywanie wiedzy oraz poznawanie coraz to nowych wyzwań z zakresu szeroko pojętej logistyki oraz biznesu międzynarodowego. Należy, więc sformalizować działania uczelni zaangażowanych, poszerzać siatkę o kolejne jednostki biznesowe i naukowe, oraz dodatkowo rozpocząć współpracę w ramach European Logistics Association.

Z ramienia Dziekana Nauk Ekonomicznych, osobą odpowiedzialną za współpracę z uczelniami partnerskimi jest Dr Aleksandra Górecka.

 


Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeprowadzono postępowanie habilitacyjne dr. inż. Tomasz Rokickiego.

W dniu 27 lutego 2018 r. Rada Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podjęła uchwałę o nadaniu dr. inż. Tomaszowi Rokickiemu stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii.

                                      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                      Pracownicy Katedry Logistyki


VIII Konferencja Naukowa Modelowanie Procesów i Systemów Logistycznych
Sopot, 7 – 8 grudnia 2017

W dniach 7-8 grudnia 2017 r. w Sopocie, w murach Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, miała miejsce kolejna już, bo osiemnasta, konferencja ogniskująca swoje zainteresowania wokół przekształceń systemów i procesów logistycznych. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania były zmiany zachodzące w systemie logistyki kolejowej Polski, także w kontekście szerszych zmian w Europie, w tym polityki transportowej Wspólnoty.

Zmianom na rynku kolejowym poświęcony był pierwszy dzień konferencji. Przedstawiciele narodowego przewoźnika PKP S.A. a także innych spółek kolejowych w Polsce, przedstawili założenia swoich strategii w kontekście szerszych trendów w otoczeniu dzisiejszej logistyki kolejowej. Takim zjawiskiem jest komodyzacja, czyli wypieranie dotychczas wiodących dóbr, całkowicie innymi lub co najmniej zmodyfikowanymi, o coraz wyższych wymaganiach jakościowych klientów. Przykładem jest usługa transportu pasażerskiego, gdzie trudno sobie wyobrazić dzisiaj – z perspektywy klienta – aby, poza terminowością i bezpieczeństwem podróży, nie była ona „opakowana” innymi wartościami: promocjami sprzedażowymi, wygodą poruszania się po dworcu kolejowym i jego otoczeniu, posiłkiem podanym do przedziału, czy bezpłatnym dostępem do Internetu.

Drugi dzień wydarzenia dedykowany był prezentacjom wyników badań własnych prowadzonych przez przedstawicieli wszystkich wiodących ośrodków naukowych logistyki w Polsce. Reprezentujący Katedrę Logistyki dr Konrad Michalski przedstawił w sesji plenarnej referat pt. „Zarządzanie strukturami logistycznymi na współczesnym rynku pocztowym”. W swoim wystąpieniu, dr Michalski także odniósł się do zjawiska komodyzacji, w odniesieniu do usług pocztowych. Trudno bowiem wyobrazić sobie dzisiaj komunikację pomiędzy ludźmi oraz wymianę dóbr w gospodarce, w oparciu jedynie o tradycyjną usługę pocztową (list, paczka). Elektronizacja i digitalizacja gospodarki oraz zmiana przyzwyczajeń klientów w zakresie komunikowania się i realizacji swoich potrzeb (np. zakupowych), wymusza zmiany strategii przez operatorów działających na rynku KEP (kurier, ekspres, paczka). Operatorzy ci muszą przede wszystkim poszukiwać nowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług oferowanych ich klientom, tak aby być zdolnym do dostarczania im tych wartości, których klienci oczekują. Zmiana oczekiwań klientów przekłada się na sposób operacyjnego działania operatora w zakresie obsługi logistycznej klienta.


Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady

W dniach 19-20 września 2017 r. we Wrocławiu odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady. Konferencja jest wydarzeniem cyklicznym. Tematem wiodącym trzeciej edycji była kontrowersyjna kwestia spalania odpadów komunalnych. Prelegenci i uczestnicy debatowali nad tym czy jest ono rozwiązaniem problemu gospodarowania odpadami czy jest tylko ślepą uliczką, a rozwiązań powinniśmy szukać w innych metodach. Konferencję zaszczyciło swoją obecnością blisko 150 osób, w tym przedstawiciele administracji publicznej, uczelni wyższych oraz firm, dla których istotny jest problem właściwego postępowania z odpadami, tak aby w jak największym stopniu ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Gośćmi specjalnymi III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady byli prof. Misuzu Asari z Uniwersytetu w Kioto, Członek Japońskiego Towarzystwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami oraz dr John Rizzon z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, reprezentujący ESWET – European Suppliers of Waste-to-Energy Technology.

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok dotyczył historii i znaczenia termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Polsce i na świecie. Drugi blok tematyczny, obejmował ekologiczne, ekonomiczne i prawne aspekty termicznego przekształcania odpadów. W trzecim bloku – „Najlepsze praktyki” – pojawiły się wystąpienia nt.  modeli biznesowych Zero Odpadów. Każdy blok tematyczny Konferencji wieńczyła debata, podczas której uczestnicy zadawali pytania i dyskutowali z prelegentami danego bloku. Debatę po pierwszym bloku tematycznym poprowadziła dr Joanna Baran z Katedry Logistyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.


XV EAAE Congress Towards Sustainable Agri-Food System: Balancing Between Markets and Society

W dniach 28 sierpnia – 1 września 2017 r. w Parmie we Włoszech odbył się Kongres organizowany przez European Association of Agricultural Economists (EAAE). Kongres jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym od 1975 r. Temat wiodący tegorocznej edycji to „Balancing Between Markets and Society”. Kongres jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między środowiskiem akademickim, agrobiznesem i politykami wspierającymi rozwój sektora rolno-spożywczego. W ramach kongresu przeprowadzono 4 sesje plenarne, wiele sesji panelowych i posterowych. Sesje plenarne dotyczyły takich zagadnień jak:

  • systemy żywnościowe w perspektywie globalnej i społecznej;
  • kwestie zrównoważonego rozwoju w łańcuchach dostaw żywności i handlu międzynarodowym;
  • reakcje konsumentów na standardy zrównoważonego rozwoju i innowacje technologiczne;
  • reforma polityki rolnej czy reforma systemów żywnościowych.

Kongres zaszczyciło swoją obecnością blisko 1500 osób z całego świata, w sesjach plenarnych wystąpienia wygłosili:

  • Chantal Le Mouël – EAAE President & SMART-LERECO, INRA, France
  • Stephen Ritz – The Bronx, New York, United States of America
  • Luca Salvatici – Università degli Studi Roma Tre, Italy
  • Richard J. Sexton – University of California, Davis United States of America
  • Jill J. McCluskey – AAEA Past President & Washington State University, United States of America
  • Lynn J. Frewer – Newcastle University, United Kingdom
  • Dr. Emil Erjavec – University of Ljubljana, Slovenia
  • Olivier E. De Schutter – Catholic University of Louvain, Belgium & SciencesPo, France

Katedra Logistyki SGGW była reprezentowana przez Dr Joannę Baran, Dr Marcina Wysokińskiego oraz Dr Konrada Michalskiego, którzy w sesji pt. Modelling Efficiency, Productivity and Risk zaprezentowali referat pr. „Agriculture in EU countries: An application of the Malmquist Productivity Index to examine the „new” and „old” members productivity change”.


VI Ogólnopolska konferencja naukowa „USŁUGI 2017. Nauka, dydaktyka, praktyka wobec wyzwań przyszłości.”

W dniach 18-19 października br. w Szczecinie, w siedzibie Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, odbyła się konferencja zorganizowana wspólnie z innymi ośrodkami naukowymi w Polsce: Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Uniwersytetem Ekonomicznym i Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.

Wydarzenie ogniskowało się wokół problemów rozwoju sektora usług w zakresie wyników badań naukowych, wyzwań dydaktyki oraz praktyki gospodarczej. Tematem przewodnim całej konferencji stało się pojęcie wartości dostarczanej klientowi usługi. Pojęcie wartości było rozpatrywane z wielu płaszczyzn: filozoficznej, jakościowej, ekonomicznej, społecznej. Zagadnienie wartości podejmowali przedstawiciele wielu nauk i dyscyplin, w tym ekonomicznych.

Spektrum szczegółowych zainteresowań badawczych, reprezentowanych przez przedstawicieli poszczególnych ośrodków badawczych było imponujące: od sektora usług publicznych, poprzez usługi biznesowe, aż po tak wysublimowane jak: projektowanie wzorów użytkowych i wnętrz przez przedstawicieli sztuk pięknych.

Także problematyka usług logistycznych była reprezentowana na Konferencji. Trzeba pamiętać, iż sektor usług jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się i mających najlepsze prognozy sektorów usługowych. Konieczność kreowania coraz większej wartości dla klienta, poprzez dostarczane usługi logistyczne, jest kluczowa, gdyż usługi te – dla klienta biznesowego – wspierają prowadzoną przez niego działalność rynkową. Dlatego dzisiaj, działania dostawców usług logistycznych, jak i samych ich usług, muszą cechować się: elastycznością, niezawodnością, niezakłóconą komunikacją itd., czyli wszystkimi tymi charakterystykami, które budują wysoki poziom zadowolenia odbiorcy. A wysoka wartość dostarczana klientowi buduje zapotrzebowanie na usługę.

Reprezentujący Katedrę Logistyki dr Konrad Michalski przedstawił w sesji tematycznej „Zarządzanie usługami” referat pt. „Rynek pocztowy – przyczynek do badań z perspektywy zarządzania”, formułując zestaw pytań badawczych odnoszących się do sfery zarządzania operatora obecnego na rynku pocztowym, gdzie jednym z kluczowych segmentów stają się usługi logistyczne dostarczane przez operatorów pocztowych.


Konferencja „Znaczenie logistyki w aktywizacji rozwoju gospodarczego Polski”

W dniu 27 września 2017 roku na terenie LZD SGGW w Rogowie odbyła się konferencja organizowana przez Katedrę Logistyki Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie. Konferencja dotyczyła problematyki szeroko rozumianej logistyki i wyzwań z nią związanych, zawarła się w kontekście aktywizacji rozwoju gospodarczego Polski. Termin konferencji zbiegł się z jubileuszem czterdziestolecia pracy naszego Mistrza profesora Klepackiego, twórcy kierunku Logistyka w SGGW oraz założyciela Katedry Logistyki SGGW.

W ramach trzech sesji plenarnych swoje referaty wygłosili wszyscy pracownicy Katedry Logistyki. Dr hab. inż. Elżbieta Szymańska – prof. SGGW przedstawiła założenia odnoszące się do integracji w łańcuchach dostaw w gospodarce żywnościowej na przykładzie branży mięsnej (rynku wieprzowiny i wołowiny). Doktor Konrad Michalski w swoim wystąpieniu ukazał, na przykładzie rynku pocztowego, występujące zależności systemowe na gruncie logistyki, ekonomii i zarządzania. Równie ciekawe były założenia dotyczące logistyki w branży farmaceutycznej przedstawione przez mgr Magdalenę Golonko. Aktualny temat poruszyła mgr Aleksandra Perkowska w wystąpieniu pt. „Innowacyjne rozwiązania w logistyce na przykładzie wiodącej firmy Amazon”. W kolejnej sesji swoje wystąpienie miał Kierownik Katedry prof. dr hab. Bogdan Klepacki, który przedstawił specyfikę rolnictwa i agrobiznesu z punktu widzenia logistycznego. Doktor Marcin Wysokiński w prezentacji „Efektywność ekonomiczno-energetyczna w logistyce” przedstawił możliwości mierzenia i oceniania logistyki z innego punktu widzenia niż w tradycyjnym ujęciu. Z kolei dr Joanna Baran skupiła się na efektywności, odnoszonej do transportu i jej związku z rozwojem gospodarczym poszczególnych regionów Polski. W kolejnej sesji dr inż. Monika Roman przedstawiła organizację logistyki zaopatrzenia w zakładach przetwórstwa mleka. Z kolei dr inż. Tomasz Rokicki dokonał analizy polskiego rynku transportu intermodalnego. Do tematyki transportowej nawiązywał referat dr Aleksandry Góreckiej „Znaczenie infrastruktury transportu dla rozwoju obszarów wiejskich”. Po wytężonej pracy związanej z prezentacją referatów oraz dyskusją naukową miała miejsce część integracyjna przy ognisku.


W dniu 29.05.2017 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Moniki Roman pt. „Uwarunkowania i kierunki zmian zasięgu geograficznego rynku mleka surowego w Polsce”. Praca wykonana była pod kierunkiem dr hab. Michała Pietrzaka, prof. SGGW oraz promotora pomocniczego – dr Joanny Baran. Recenzentami w przewodzie doktorskim byli: dr hab. Dominika Milczarek-Andrzejewska, prof. IRWiR PAN (Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa  Państwowej Akademii Nauk) oraz dr hab. Wawrzyniec Czubak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Dnia 30.05.2017 r. Rada Wydziału Nauk Ekonomicznych nadała mgr inż. Monice Roman tytuł doktora nauk ekonomicznych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


Ogólnopolska konferencja „Logistyka w nauce i dydaktyce – współczesne wyzwania”

W dniach 10-11 maja br. w Szczecinie, odbyła się wspólna konferencja Katedr Logistyki: Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie. Miejscem konferencji były gościnne mury Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług. Konferencja była elementem nawiązanej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim i SGGW w Warszawie.

Konferencja dotyczyła problematyki szeroko rozumianej logistyki i wyzwań z nią związanych w nauce, dydaktyce i praktyce gospodarczej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Katedry Logistyki SGGW w Warszawie: prof. Bogdan Klepacki, prof. Elżbieta Szymańska, dr Joanna Baran, dr Andrzej Wojciechowski i dr Konrad Michalski. Każdy z przedstawicieli Katedry miał wystąpienie w sesji plenarnej „Współczesne nurty badawcze w logistyce” lub w sesji tematycznej „Nowoczesne technologie wykorzystywane w dydaktyce na kierunku Logistyka” i „Potencjał infrastruktury dydaktycznej – potrzeby i możliwości”.  

Wyjątkowym elementem konferencji w Szczecinie była prezentacja Laboratorium Badań i Analiz Logistycznych (LogLab), będącego częścią Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Sektora Usług Service Interlab (http://www.serviceinterlab.pl)

Laboratorium LogLab umożliwia odzwierciedlenie procesów magazynowych, a w szczególności: symulację wózka widłowego, regału karuzelowego, przenośnika rolkowego, stołu warsztatowego, bramy szybkorolowanej czy śluzy rampowej. Laboratorium wyposażone jest w system WMS OPTIPromag, obsługujący procesy wykonywane przy pomocy różnych metod kompletacji  towarów, terminale mobilne oraz bramki RFID, system pick-by-voice (z wykorzystaniem głosu) i system pick-by-light (z wykorzystaniem wyświetlaczy). Zwiedzane przez uczestników konferencji laboratorium zapewnia symulacje procesów związanych z logistyką mikro i małych przedsiębiorstw, np. hoteli. Dopełnienie LogLab stanowi oprogramowanie służące do modelowania oraz zarządzania procesami i systemami planowania transportu oraz modelowania potoków pojazdów i pieszych (Visum/Vissim/Viswalk), obsługi różnych punktów logistycznych (X2 System) oraz zarządzania transportem (TMS).

Konferencja w Szczecinie była znakomitym forum wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem na kierunku Logistyki. Uczestnicy konferencji zgodzili się, że wysoka jakość tego nauczania uzależniona jest od praktycznego ujęcia dostarczanej wiedzy, czego warunkiem jest wykorzystanie w procesie dydaktycznym nowoczesnych narzędzi wspierających logistykę. Centrum Interlab w Szczecinie jest znakomitym przykładem, że nauce z praktyką jest po drodze.

  


Dnia 18 maja 2017r., w trakcie VII Warszawskich Dni Logistyki, na Wydziale Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie, odbyło się posiedzenie Sekcji Logistyki i Procesów Transportowych Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk. Obrady prowadził Przewodniczący Sekcji Prof. dr hab. Tomasz Nowakowski, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. W posiedzeniu uczestniczyli, m.in. prof. dr hab. Marianna Jacyna Dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej i prof. dr hab. Dariusz Pusz (prodziekan tego Wydziału), prof. dr hab. Lech Bukowski z WSB w Dąbrowie Górniczej, prof. dr hab. Paweł Hanczar z UE we Wrocławiu, prof. dr hab. Maciej Stajniak z WSL oraz ILiM w Poznaniu, prof. dr hab. Krzysztof Witkowski z Uniwersytetu w Zielonej Górze, dr Iwo Nowak, Redaktor Naczelny czasopisma „Logistyka”. W posiedzeniu brał udział także Kierownik Katedry Logistyki SGGW prof. dr hab. Bogdan Klepacki. Na posiedzeniu poruszano zagadnienia dotyczące zakresu pracy Sekcji, jej formy organizacyjnej, a także merytoryczne, związane z zakresem (definiowaniem) działalności logistycznej, zarówno w literaturze, jak i praktyce polskiej i światowej. Dyskusja dotyczyła także rozgraniczenia zakresu pojęć „transport” oraz „logistyka”.


Seminarium PTL

W dniach 3 – 7 2017 roku marca odbyło się kolejne seminarium wyjazdowe Polskiego Towarzystwa Logistycznego, tym razem w kraju, z następującą trasą: Śląskie Centrum Logistyki w Gliwicach – fabryka General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach – Müller-Die Lila Logistik Sp. z o.o. – Kuhne & Nagel w Chorzowie – pociąg EIP (Pendolino) do Gdańska – Portu Gdynia – DCT Gdańsk – Pomorska Kolej Metropolitalna – Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Katedrę Logistyki SGGW reprezentował jej Kierownik prof. dr hab. Bogdan Klepacki. Seminaria te są okazją do spotkania i wymiany poglądów osób zainteresowanych logistyką z całej Polski.

Śląskie Centrum Logistyki SA

Śląskie Centrum Logistyki SA rozpoczęło działalność w roku 1989 jako Śląski Wolny Obszar Celny, spółka powołana do utworzenia i organizowania Wolnego Obszaru Celnego oraz zarządzania i administrowania portami w Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu. W roku 2002 została zmieniona nazwa spółki na Śląskie Centrum Logistyki Spółka Akcyjna a Miasto Gliwice wnosząc aportem teren i nieruchomości gliwickiego portu stało się większościowym Akcjonariuszem. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie logistyki i transportu, elastycznie dopasowane do indywidualnych potrzeb, zapewniając nowatorskie rozwiązania i zarządzanie zaawansowanymi projektami logistycznymi.

GM Manufacturing Poland – Fabryka Opla w Gliwicach

Fabryka Opla w Gliwicach, działająca od 1998 roku, jest jednym z najnowocześniejszych zakładów General Motors na świecie. Składa się z zakładu produkcji samochodów osobowych w Gliwicach, zakładu produkcji silników w Tychach oraz Centrum Usług Wspólnych. Na 74-hektarowym terenie znajdują się budynki o łącznej powierzchni 14,5 ha mieszczące 6 wydziałów: tłoczni, karoserii, lakierni, montażu głównego, jakości i łańcucha dostaw. Obecnie w Gliwicach na 3 zmianach pracuje około 3 900 pracowników wspieranych przez 271 nowoczesnych robotów. Zdecydowana większość produkcji gliwickiego zakładu, bo aż 98% – czyli około 1,5% wartości krajowego eksportu – kierowana jest na rynki na całym świecie.

 

Müller-Die Lila Logistik Sp. z o.o.

Müller – Die lila Logistik Polska to oddział międzynarodowej firmy świadczącej usługi w zakresie logistyki kontraktowej, produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także outsourcingu i doradztwa logistycznego. Oferuje kompleksowe rozwiązania dla motoryzacji, elektroniki, przemysłu, energetyki oraz medycyny i farmacji. Spółka zatrudnia 1500 pracowników w 21 oddziałach operacyjnych położonych na terenie Polski i Niemiec. SEGRO Logistics Park Gliwice to jeden z 15 kompleksów dewelopera SEGRO w Polsce. Głównymi atutami parku są: atrakcyjna lokalizacja bezpośrednio przy węźle autostrady A4 oraz bliskość drogi szybkiego ruchu, która łączy miasta konurbacji górnośląskiej. Park oferuje nowoczesne powierzchnie magazynowe i produkcyjne, które mogą zostać zaaranżowane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami każdego klienta.

 

Kuehne Nagel Chorzów

Przedsiębiorstwo międzynarodowe zajmujące się spedycją drogową, morską i lotniczą oraz logistyką kontraktową i zintegrowaną. Oferuje zintegrowane rozwiązania logistyczne pochodzące od jednego dostawcy, obejmujące cały łańcuch dostaw od produkcji, po finalnego odbiorcę. Jej filozofia to tworzenie kompleksowych rozwiązań, które pasują do łańcucha dostaw klienta.

Morski Port Gdynia S.A.

Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym, specjalizującym się w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, w oparciu o rozwiniętą sieć połączeń multimodalnych z zapleczem, regularne linie żeglugowe bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe (terminal promowy). Gdyński port jest ważnym ogniwem VI Korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.

DTC Gdańsk

Największy i najszybciej rozwijający się terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, naturalna brama dla obrotu skonteneryzowanego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jedyny terminal głębokowodny w rejonie Morza Bałtyckiego z bezpośrednimi zawinięciami z Dalekiego Wschodu. Bardzo dobrze skomunikowany z zapleczem lądowym.

Roczna zdolność przeładunkowa: 3mln TEU, długość nabrzeży: 1300 m, głębokość wody przy nabrzeżu do 17m, 11 suwnic STS typuPost-panamax (w tym 5 super-post-panamax), 35 suwnic placowych RTG, 1072 podłączenia do kontenerów chłodniczych, 4 tory kolejowe o łącznej długości 2,5km. Magazyny o powierzchni 8200m². Terminalowy system operacyjny Navis.

Połączenia kolejowe do większości kontenerowych terminali lądowych w Polsce 35% ruchu bramowego obsługiwanego transportem kolejowym. Obsługa 300 pociągów w miesiącu. Obsługiwana przez większość polskich operatorów intermodalnych (w tym Erontrans, PKP Cargo Connect, PCC Intermodal, Maersk Line, LoconiIntermodal, Polzugitd.) i największych przewoźników (PKP Cargo, Lotos Kolej, CTL Logistics). Kontenery za pośrednictwem terminalu w Sławkowie kierowane także do Czech i Słowacji.

Zakres usług magazynowych: formowania/ rozformowania kontenerów (drobnica, OOG); mocowanie ładunków w kontenerze. Czynności związane z magazynową obsługą drobnicy np. paletyzacja, segregacja, foliowanie, bandowanie. Inspekcje z okazaniem lub bez okazania towaru (SANEPID, WIORIN WIJHARS, GPKW). Odładunki/doładunki drobnicy z/do kontenera. Sprawdzanie/zakładanie plomb.

 

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Od 2013 roku, realizowany projekt „Pomorskiej Kolei Skarbnica – Rewitalizacja Zabytkowych Obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie”. Projekt ten, wspófinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, przebiega wieloetapowo. Rewitalizacji poddano halę parowozowni i budynek biurowy,  pochodzące z lat trzydziestych XX w.  W dalszej kolejności, dawne pomieszczenia warsztatowe zostaną przystosowane dla potrzeb nowej wystawy stałej,  wyposażonej w multimedialne środki przekazu. Zwiedzający będą mogli również  obejrzeć ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową Kościerzyna, oraz kolej magnetyczną.  Z myślą o osobach niewidomych, na terenie Muzeum znalazły się wykonane z brązu i opisane alfabetem Braille’a, makiety dwóch parowozów i Zespołu Parowozowni.

 

Lista uczestników Seminarium Wyjazdowego PTL 2017

Mirosław Antonowicz Szkoła Koźmińskiego
Ireneusz Fechner Wyższa Szkoła Logistyjki
Mariusz Izdebski Politechnika Warszawska
Roland Jachimowski Politechnika Warszawska
Mariusz Karbowski Port Gdynia
Bogdan Klepacki Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Stanisław Krzyżaniak Instytut Logistyki i Magazynowania
Dariusz Pyza Politechnika Warszawska
Witold Statkiewicz Instytut Logistyki i Magazynowania
Marta Waldmann Instytut Logistyki i Magazynowania
Jacek Zając Instytut Logistyki i Magazynowania

 


W dniu 12 kwietnia 2017 r. w naszej katedrze miało miejsce spotkanie Wielkanocne. Mieliśmy zaszczyt gościć wszystkich Dziekanów wydziału Nauk Ekonomicznych. Niezmiernie dziękujemy za udział wszystkich gości w wydarzeniu i życzymy miłych, spokojnych, rodzinnych świąt Wielkiej Nocy.


W dniach 19 – 25 luty 2017 roku  na zaproszenie prof. dr Josu Takala kierownik Katedry Logistyki prof. dr hab. Bogdan Klepacki złożył wizytę w Uniwersytecie Vaasa w Finlandii. Brał udział w konsultacjach przeznaczonych dla doktorantów z kilku krajów świata. Uczestniczył w seminarium doktoranckim i wygłosił wykład nt.:
The importance of logistics in the Polish economy

W dniach 19 – 27 marca 2017r. Wydział Nauk Ekonomicznych wizytował  prof. dr Josu Takala, który przeprowadził seminarium dla studentów kierunku logistyka nt.: . Seminarium zakończyło się prezentacjami projektów sporządzonych przez studentów (zdjęcia). W czasie wolnym prof. dr Josu Takala z prof. dr hab. Bogdanem Klepackim odbyli spacer po Konstancinie Jeziornej (zdjęcia).